Przyjaźń w obliczu próby – A. Grabowska ,,Ostatnia chowa klucz”

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Ałbeny Grabowskiej. Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy, że wydała tyle książek – aż mi głupio było, że wcześniej jej nie znałam. Do tej powieści podchodziłam sceptycznie. Trochę bałam się, że tematy młodzieżowe mnie znudzą. Całe szczęście, okazało się odwrotnie.

Fantastyka w małym miasteczku – czy PRZYJAŹŃ PRZETRWA TAKĄ PRÓBĘ?

Nastolatki spotykają się w opuszczonym poddaszu, aby przeprowadzić ceremonię inicjacji i przyjąć do grupy nową koleżankę. Po wszystkim rozchodzą się do swoich domów. Nie wszystkie jednak docierają bezpiecznie. Julia zostaje porwana. Od tego momentu żadna z dziewczynek nie może czuć się bezpiecznie.

przyjazn

Najbardziej w tej książce urzekło mnie to, że autorka stworzyła tak wiele wyrazistych postaci. Co więcej ,autorka ma prawdziwy dar, polegający na tworzeniu świata bardzo realnego, który wsiąka w czytelnika i nie pozwala mu ani na chwilę o sobie zapomnieć. Siedziałam w pracy i zastanawiałam się nad tym, co też mogło wydarzyć się jednej z porwanych nastolatek. Wyobrażałam sobie, jak dokładnie teraz wygląda życie dzieci z jej klasy, co myślą jej rodzice, jak bardzo się boją i cierpią. Niby człowiek wie, że to tylko fikcja literacka, ale naprawdę mnie ta historia poruszyła. Wielobarwność postaci sprawiła także, że kibicowałam każdemu z nich z osobna.

KILKA SŁÓW O TYM, CO W ŻYCIU WAŻNE – PIERWSZA PRZYJAŹŃ, MŁODZIEŃCZA MIŁOŚĆ

Obok tych wszystkich okropności, które spadają na mieszkańców miasteczka, autorka umieszcza zwykłe życie współczesnych nastolatków. Poprzez główną bohaterkę czytelnik może sobie przypomnieć to, co kiedyś było dla niego ważne, te emocje, które przykrył kurz i czas. Czytając tę powieść czułam się trochę tak, jakbym przeniosła się w czasie i wróciła do czasów szkolnych, pełnych małych trosk i dużych radości. Gdybym mogła, to osobiście podziękowałabym pani Grabowskiej za to, że umożliwiła mi tą podróż.

PRZYJEMNA W ODBIORZE FABUŁA I MAŁO PRZEWIDYWALNOŚCI

W thrillerach i kryminałach bardzo cenię w sobie brak przewidywalności. Tutaj jej nie było – dopiero na końcu domyśliłam się, kto jest kim i o co chodzi. To wielki plus tej powieści – jeśli intryga jest źle skonstruowana, to można domyślić się wszystkiego szybciej. Fabula jest bardzo przyjemna i wciągająca. Ani przez chwilę się nie nudziłam. Jeśli lubisz ciekawe, mroczne historie i nie zniechęcą cię drobne, szkolne klimaty, to książka dla ciebie. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *