Kłamstwo nigdy nie umiera – Już mnie nie oszukasz – Harlan Coben

Nie bez powodu Harlan Coben jest nazywany królem kryminałów. Sławę przyniosła mu powieść pt. ,,Nie mów nikomu” i to właśnie od niej rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. Już mnie nie oszukasz jest jego najnowszym dziełem  – wśród moich znajomych zbiera same pozytywne oceny. Nie jestem wielką fanką twórczości Cobena ale trudno odmówić mu talentu. Lubię kryminały, dlatego gdy mam okazję chętnie sięgam po nowości z tego gatunku. Czy Już mnie nie oszukasz okazało się dobrą rozrywką?

Kłamstwo ma krótkie nogi

Maya Stern nie jest taka jak większość kobiet. Musi być silna, ponieważ właśnie pochowała męża. Po powrocie z misji w Iraku marzy tylko o powrocie do normalnego życia. Gdy zatrudnia  nianie do opieki nad swoją córką postanawia założyć w domu kamerę, aby być pewną, że jej dziecku nic nie grozi. Na początku nie zauważa nic dziwnego i powoli uspokaja swoją nieufność. Wszystko się zmienia gdy pewnego dnia widzi na niej swojego zmarłego męża. Nie może uwierzyć w to, co widziała. Boi się, że traci zmysły. A może to ktoś inny chce, żeby tak myślała?

kłamstwo

 Porywająca fabuła i mało wyraziści bohaterowie

Co do fabuły nie mam zastrzeżeń, porwała mnie od samego początku i tak trzymała przez dwa pełne dni. Bardzo lubię styl Cobena, ma w sobie coś takiego, że ciężko odejść od książki, gdy już się ją zacznie. Niestety, walory powieści przyćmili bohaterowie – kompletnie nijacy. Główna bohaterka jest po prostu nudna. Bohater powinien być jakiś – w tym wypadku równie dobrze ktokolwiek inny mógłby być na jej miejscu – nie zauważyłabym różnicy. Podobny zarzut mogę wystosować w stosunku do innych bohaterów. Nawet czarne charaktery są jakieś takie…mało czarne. Nie do wybaczenia w kryminale. Kolejny minus dotyczy powielania schematów – w niemalże każdej powieści Cobena rozkopujemy brudy rodzinne. Wolałabym przeczytać dla odmiany co innego.

Tylko dla miłośników Cobena

Jestem pewna, że miłośnicy Cobena tak czy siak będą go kochać, nawet mimo tych znacznych niedociągnięć w jego najnowszej powieści. Ja jednak czuję niedosyt, mimo że fabuła naprawdę mnie wciągnęła i książkę przeczytałam bardzo szybko. Bardzo bym chciała w nowej powieści autora zobaczyć o wiele bardziej wyrazistych bohaterów, których albo pokocham, albo znienawidzę. To byłaby naprawdę fajna odmiana.

One thought on “Kłamstwo nigdy nie umiera – Już mnie nie oszukasz – Harlan Coben

  1. Biały Notes says:

    Właśnie czytam tę książkę i w pełni zgadzam się z recenzją – historia wciągająca i bardzo ciekawa, ale Maya Stern strasznie nijaka i bez charakteru. Jestem ciekawa zakończenia, może dzięki niemu moja ocena tej pozycji się poprawi. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *