Damy polskiego imperium – Kobiety, które zbudowały mocarstwo.

Ktoś, kto śledzi mój blog od dawna wie, że uwielbiam książki historyczne Kamila Janickiego. Bardzo się ucieszyłam, gdy wydawnictwo poprosiło mnie o zrecenzowanie ,,Dam polskiego imperium”, za co raz jeszcze, tym razem na łamach bloga, mocno dziękuję. Czy kolejne dzieło autora trzyma poziom poprzedniczek? Przekonajmy się.

DAMY, KTÓRYM ZAMARZYŁA SIĘ WŁADZA

Trzy kobiety – Jadwiga Kaliska, Elżbieta Łokietkówna i Jadwiga Andegaweńska na kartach jednej książki. Każda z nich na swój sposób przyczyniła się do umocnienia polskiej potęgi w ówczesnych czasach. Gdy zabrakło mężczyzn to one przejmowały władzę i niejednokrotnie czyniło to lepiej od nich. Pierwsza po wygnaniu męża dowodziła wojskiem. Druga straciła dłoń w obronie rodziny, a trzecia nie pozwoliła sobą powodować – przecież koronowano ją na króla.

Kamil Janicki – Damy polskiego imperium, wyd. Znak Horyzont, s. 448

damy

Bardzo mnie boli, że kobietom w historii poświęca się tak mało uwagi, zwłaszcza jeżeli odegrały w niej rolę niebagatelną. Kamil Janicki bardzo dużo miejsce poświęcił córce Władysława Łokietka, Elżbiecie. Rzeczywiście, trzeba przyznać, że portret tej kobiety, który odmalował przed czytelnikiem autor, dosłownie wbija w fotel. Dawno żadna książka historyczne nie spowodowała u mnie takiego poruszenia w wyobraźni. Najsmutniejsze jest to, że dotychczas nie wiedziałam o tej kobiecie prawie nic, nie wspominając o jej matce, Jadwidze Kaliskiej, dzięki której córka wiele się nauczyła.

NAJLEPSZA KSIĄŻKA HISTORYCZNA O POZYCJI DAM ZA Czasów PIASTÓW

Janicki nie tylko barwnie i szczegółowo opisuje jak wyglądało życie kobiet w tych czasach, ale także zwraca uwagę na to, do czego potrafi posunąć się kobieta, gdy poczuje się zagrożona, manipulowana czy zdradzona. Oprócz tych trzech dam możemy także prześledzić losy kobiet Kazimierza Wielkiego, który był, o czym się raczej głośno nie mówi w podstawówce, bawidamkiem i hulaką.

Przeczytałam wiele publikacji tego autora i muszę stwierdzić, że ta jest chyba najlepsza. Powiedzieć, że trzyma poziom poprzedniczek moim zdaniem byłoby niedopowiedzeniem. Jest dopracowana w najdrobniejszym szczególe, pełna ciekawych faktów i barwnych opisów. Losy tych kobiet zostały przedstawione nie tylko przez pryzmat ich życia rodzinnego, ale także biorąc pod uwagę ówczesną politykę, co stanowi dodatkowy smaczek, zwłaszcza dla tych, którzy lubią pełny obraz wydarzeń. Jest to książka dla każdego, kogo interesuje los kobiet w ówczesnej epoce. Powiem więcej, jest to pozycja obowiązkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *